Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Oskarshamns AIK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Oskarshamns AIK.
Oskarshamns AIK
Följ oss för uppdateringar
Helgens träningsmatch mot IF Sylvia slutade 1-1. Målet gjordes av Moustafa Benishi, som var en av flera provspelare.
Huvudtränare Agim Hasanis reflektioner:
"Jag tyckte det var fantastiskt kul att se den 17 årige debutanten Tor Blomberg Prytz spela 25 min. Han har jobbat stenhårt på träningarna och har ett driv som kommer belöna sig framöver.
För att summera hela matchen, så har vi mycket jobb framför oss. Det gäller att gå tillbaka till grunderna och förflytta bollen snabbare än vad vi gör så att vi ger varandra mer tid."
Sportchef Stefan Johansson kommenterar matchen:
"Provspelarna Benshi, Steen, Tahirovic och Ulaj gjorde överlag en bra insats i en match där Oskarshamns AIK inte riktigt fick till det offensiva spelet. Vi blev testade av ett piggt IF Sylvia i det defensiva, vilket fungerade bättre."
Nästa träningsmatch: 26/2 IFK Berga
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera